چرا دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن اهمیت زیادی دارد؟

Admin یکشنبه، 26 بهمن 1399; 0

املاک صدف خاوران

چرا دریافت کد رهگیری املاک در معاملات مسکن اهمیت زیادی دارد؟

حتما برای یک بار هم که شده برگه‌های بزرگ و رنگی قول نامه را دیده‌اید. در سال‌های قبل هنگامی که فردی خانه‌ای را می‌پسندید، در یک بنگاه معامله املاک با صاحب ملک قراری می‌گذاشتند و صحبت می‌کردند. این اتفاق برای چه خرید ملک و چه اجاره ملک مشابه بود. آن زمان خبری از سامانه و کد رهگیری نبود. فروشنده یا موجر به همراه خریدار یا مستأجر نزد مشاور املاک قول و قراری می‌گذاشتند و در نهایت اگر با شرایط هم موافق بودند، قول نامه‌ای نوشته می‌شد. در این بین بودند افرادی که برای اجتناب از پرداخت حق کمیسیون، همین قول نامه را خودشان بدون مراجعه به مشاور املاک می‌نوشتند. در نهایت نتیجه این می‌شد که بسیاری از معاملات ملک، ناسالم بود و سر یکی از طرفین کلاه می‌رفت. اگر می‌خواهید بدانید مشکل چه بود و امروزه به چه صورت این مسئله حل شده است، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

شهرک خاوران .املاک خاوران.

اهمیت دریافت کد رهگیری

املاک صدف خاوران

چه طور کد رهگیری املاک دریافت کنیم؟

برای گرفتن کد رهگیری قرارداد املاک باید در زمان ثبت قرارداد در دفتر مشاور، اصل مدارک هویتی شامل کارت ملی هوشمند و شناسنامه یا کارت اقامت برای اتباع خارجی با ‌همراه اصل مدارک مالکیت در اختیار مشاور املاک قرار بگیردو مدارک مالکیت می‌تواند بصورت سند، قولنامه، بنچاق و هرگونه سند مرسوم دیگر ارائه شده است. مانند وکالت نامه، گواهی انحصار وراثت و موارد مشابه هم باید به مشاور ارائه شوند. تاییدیه کد پستی ملک مورد معامله هم از اسناد مورد نیاز دیگر برای دریافت کد رهگیری می باشد.

در موقع ثبت قرارداد باید دو شاهد باشد. هر طرف قرارداد، یک شاهد برای ثبت قرارداد همراه خودداشته باشد که مدارک شناسایی آن‌ها هم برای دریافت کد رهگیری اجباری است.

بعد از پر کردن فرم پیش نویس قرارداد، مشاور املاک، اطلاعات را در سامانه ثبت می کند و بعد از ثبت اطلاعات، قرارداد باید در سه نسخه پرینت گرفته شود که همچنین یک نسخه نزد مشاور املاک و دو نسخه نزد طرفین معامله می رود. در بالای برگه‌های قرارداد، یک بارکد دوبعدی (کد QR) می باشد که شامل مشخصات معامله (آدرس دقیق ملک، نام خریدار و فروشنده، نام مالک و مستأجر) است و به وسیله بارکد خوان قابل خواندنمی باشد.

چه مبلغی برای دریافت کد رهگیری باید بپردازیم؟

برای دریافت کد رهگیری املاک نیاز به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست و مشاورین املاک به درخواست شما این کار را انجام می‌دهند. تنها توجه کنیم که حتماً بنگاهی که به آن مراجعه می‌کنیم آژانس رسمی و معتبری باشد که توسط ارگان‌های دولتی مجوز لازم برای این کار را دارد.

استعلام کد رهگیری

برای استعلام کد رهگیری می‌توانید با مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و وارد کردن کد ملی و کد رهگیری ۱۳ رقمی صحت قرارداد را بررسی کنید.

مزایای دریافت کد

۱- تضمین امنیت معامله

۲- پیگیری راحت

۳-  تخلیه به موقع ملک

۴- جلوگیری از فسخ قرارداد توسط فروشنده

۵- پیگیری عدم دریافت مبلغ معامله

۶- لازم برای ساکنان محدوده طرح ترافیک

خاوران تخصص ماست

از اولین بازدید تا اخرین امضاء کنارتان هستیم (مشاور املاک صدف خاوران )

 

دیدگاه ها

    اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاه خود را بیان کنید