سرمایه گذاری در بازار مسکن

Admin شنبه، 04 بهمن 1399; 0

دلایل سرمایه گذاری در بازار مسکن چیست؟

سرمایه گذاری در مسکن یکی از معمول‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در ایران است. در جهت اطمینان کامل و صددرصدی کاربران به رشد قیمت مسکن در درازمدت این روش سرمایه گذاری تبدیل به روشی امن برای حفظ ارزش سرمایه‌های مردم شده و ازاین ‌رو هر فردی بسته به میزان توانایی مالی خود سرمایه‌های انباشته خود را تبدیل به مسکن میکند. بازار مسکن نیز در سال‌های گذشته اثبات داشته که قدرت مدیریت سرمایه‌ها را نسبت به نرخ تورم دارا می باشد. درکل این بازار را می‌تواند یکی از بازارهای اصلی تورم شکن در ایران دانست. با توجه به حساسیت‌های بالای این بازار و افول و صعودهایی که در آن شاهد هستیم بر آن شدیم تا تحلیلی جامع و کامل را از روند حرکتی قیمت در این بازار معرفی نماییم. استفاده از این ‌روند حرکت قیمت مسکن می‌تواند در انتخاب زمان مناسب برای ورود به آن تأثیر بسزایی داشته باشد. از این‌ رو آموزه‌ها و آمارهایی که در ادامه با هم مرور کنیم، می‌تواند برای کاهش میزان ریسک سرمایه گذاری در مسکن به کارگیرد.

دلایل سرمایه گذاری مسکن

1- سرمایه گذاری در املاک راحت تر از سرمایه گذاری در بازار های دیگر است .

مشکل بزرگ سرمایه گذاری در بازار های دیگر نیاز به داشتن دانش و تخصص است . سرمایه گذاری در بحث مسکن عموما دانشی تخصصی نیست و تنها نیاز به کمی جست و جو و تحقیق برای قیمت در محلات و مناطق مختلف دارد . تا بتوان بودجه موجود را با بخترین انتخاب ممکن تطبیق داد . 

2- افزایش ثبات در دارایی و پایین بودن ریسک سرمایه گذاری ملکی 

بیشتر سرمایگذارا سعی می کنند از طریق تخصیص بودجه به انواع مختلف دارایی ها و اوراق ریسک کلی سرمایه گذاری خود را کمتر کنند به صورت دیگر همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نمی گذارند. این کاهش ریسک از مزایای سرمایه /ذاری در بازار املاک است .

اضافه کردن املاک و مستغلات به مجموعه ای از دارایی های گوناگون می تواند نوسانات را کمتر کنند و بازدهی برای هر واحد از ریسک فراهم کند . بازدهی بالاتر ، از مزایایی سرمایه گذاری در املاک است .

3- اطمینان از رشد سرمایه 

مسکن جزو کالاهایی است که همیشه افزایش قیمت را تجربه داشته است . یکی از دلایل افزایش قیمت افزایش تقاضا می باشد و با توجه به نیروی جوان کشور و نیاز دائم به مسکن که مزایای بازار املاک می باشد. این بازار دچار کاهش شدید قیمت نمی باشد 

4-امنیت روانی صاحب خانه بودن 

صاحب مسکن بودن و سرپناه از اصلی ترین نیازهای بشر است . این نیاز با توجه به تورم در ایران اهمیت بیشتری هم پیدا کرده است . در کشوری که سطح قیمت ها افزایش پیدا نمی کند ، اجاره نشینی گزینه نامعقولی نیست و حتی دردسرهایی مانند تعمیرات و مالیات را هم ندارد. اما در ایران داستان کمی متفاوت است . تورم شما را مجبور می کند هر سال خانه کوچکتر اجاره کنید. سپس نگه داشتن پول و هزینه نکردن برای سرمایه گذاری در املاک مسکن توجیه اقتصادی نمی باشد . 

5- کنترل صددرصد روی سرمایه 

در بازارهای متفاوت سرمایه گذاری نمی توان سرمایه را کاملا کنترل کند چرا که هر بازار مشکلات خودش را دارد . در بازار ارز و طلا احتمال سرقت و بالا بودن هزینه نگهداری وجود دارد . برخی برای این ریسک ممکن می شود ارزش آن سقوط داشته باشد . در بازار خودرو احتمال سرقت و تصادف وجود دارد لذا تمامی این موارد یعنی شما کنترلی برای سرمایه خود ندارید . در بازار مسکن شما کنترل صددرصد سرمایه را دارید . 

قبل از خرید مسکن در هر منطقه‌ای به چند نکته مهم دقت کنید

قیمت مسکن در هر شهری چه تبریز و چه شهرستان در خیابان‌ها و مرغوبیت لوکیشن با یکدیگر اختلاف دارد

سعی کنید از مناطق پررونق خرید کنید. گران خریدن و ارزان خرید در بازار بدون آینده‌نگری می‌تواند سرمایه شما را در خطر بیندازد. ملک‌های خیلی گران، خواب پول زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت و ملک‌های خیلی ارزان نیز تقاضای آنچنانی ندارند.

در هنگام خرید به طبقه واحد نیز توجه کنید. معمولاً طبقات بالاتر تقاضای بیشتری داشته و قیمت آن‌ها نیز در آپارتمان‌های امروزی بیشتر است

دیدگاه ها

    اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاه خود را بیان کنید